ZiRKON

 

Değerli taşlardan en ünlü olan taşlardan bir tanesidir. Zirkon taşı zirkonyum elementinin de en önemli kaynağıdır.Kahverengi, kırmızı, sarı rengi zirkon taşları vardır. Ancak gerçek rengi kahverengidir. İşlenme için ısıtılarak rengi şeffaf hale getirilir. Mücevher yapından çok kullanılan zirkon taşının en değerli ve çok nadir bulunanı şeffaf olanıdır. Bir çok takı yapımında kullanılan zirkon taşı elmasa olan benzerliğiyle dikkat çeker. Elmasla arasında ki fark zirkon taşının elmasa göre daha yumuşak ve kolay işlenilebilir olmasıdır. İşlenmesinin kolay olması ve elmasa göre daha ucuz olması nedeniyle zirkon taşı oldukça çok kullanılır. Bu taş en çok küpe, kolye, bileklik, yüzük gibi değerli mücevherlerin yapımında kullanılır. Özellikle

tektaş yüzük yapımında sıkça kullanılan bir taştır. Pırlantanın çok pahalı olması sebebiyle çok fazla tercih edilir. Pırlanta ve zirkon taşı görünüş olarak birbirlerine çok benzerler. Gözle hangisinin pırlanta hangisinin zirkon taşı olduğu ayırt edilemez. Ancak profesyonel bir ortam da farkları belli olur. İç yapısı olarak birbirlerinden tamamen farklıdırlar. Pırlanta çok değerlidir. Zirkon taşı ise bir nevi cama benzetilir. Zirkon tektaş yüzük hem görüntüsü açısından pırlantaya benzemesi hem de bütçesi pırlanta almak için uygun olmayanlara bir alternatif olacaktır.

Zirkon Taşının Faydaları

-Zirkon taşının güzel görüntüsünün yanında bir çok faydası da bulunmaktadır. Vücudu rahatlatan özelliği sayesinde oldukça tercih edilir. Piyasada altın ve gümüşler üzerinde çok fazlasıyla kullanılır.
-Duygusal anlamda dinginliği yansıtan zirkon taşı, hediye olarak sıkça kullanılan bir taştır.
-Bu çok özel taşın psikolojik ve fiziksel etkilerinin faydalarını vücudunuzda hissedebilirsiniz.
-Değerli bir taş olan zirkon taşın zihni kuvvetlendirdiği bilinir.
-Duygusal anlamda insana pozitif düşünceleri aşılar.
-Uyumayı kolaylaştırır. Kolye ucu olarak sürekli taşınabilir.
-Zirkon taşının temsil ettiği ve uyumlu olduğu burçlar başak, aslan, yay ve kovadır. Bu burcu taşıyan kişilerin zirkon taşlarını taşımaları önerilir. Zirkon taşı hediyelik olarak çok tercih edilen değerli taşlardan bir tanesidir.

Özbey Stone 2017 © | Sitenin tüm hakları saklıdır.